ԱՊՀ ՄԽՎ 30-ամյակին նվիրված նիստում ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 29-ին մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված նիստին: ԱՊՀ պետությունների խորհրդարանների նախագահներն ընթերցել են իրենց պետությունների ղեկավարների ուղերձները: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Անցած տարիների ընթացքում Միջխորհրդարանական վեհաժողովը դարձել է մասնակից պետությունների օրենսդիր մարմինների համագործակցության գործուն հարթակ: Վստահ եմ, որ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգում առկա հարցերը կարելի է համատեղ լուծել՝ հենվելով պառլամենտարիզմի լավագույն ավանդույթների վրա, գտնել այնպիսի կարեւոր խնդիրների արդյունավետ լուծումներ, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությունը, պետականաշինությունը, իշխանության թեւերի միջեւ փոխգործակցությունը, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորումը:
Հայաստանի Հանրապետությունն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական համագործակցության հետեւողական զարգացմանը: Վստահ ենք, որ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում բազմակողմ փոխգործակցության պատկառելի փորձի հարստացումն այսուհետ եւս կնպաստի ինչպես մեր երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ գործունեությանը, այնպես էլ՝ մեր պետությունների միջեւ ընդհանուր առմամբ համագործակցության զարգացմանը»:

On March 29, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan took part in the meeting dedicated to the 30th anniversary of the Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the Commonwealth of Independent States (CIS). The Speakers of parliaments of the CIS states read the messages of the heads of their states. The RA NA President presented the congratulatory message by the RA Prime Minister Nikol Pashinyan. The message particularly reads:
“During the past years the Inter-Parliamentary Assembly has become a functioning platform of cooperation of the legislative bodies of the participant states. I am sure that we can jointly solve the items on the agenda of the Inter-Parliamentary Assembly, relying on the best traditions of the parliamentarism, to find effective solutions of such important problems, as the protection of the citizens’ constitutional rights and freedoms, the statehood, the cooperation between the wings of the power and the formation of the civil society.
The Republic of Armenia gives special importance to the persistent development of the inter-parliamentary cooperation. We are sure that the enrichment of the considerable experience of the multi-lateral cooperation within the framework of the IPA CIS from now on will also promote the effective activity of the legislative bodies of our countries, as well as the development of cooperation, in general, between our states.”